Anti-Aging Blog Anti-Aging Blog BeslemelerYeni bir çalışma uyku kalitesinin telomerler üzerindeki etkisini bir kez daha bilimsel veriler ile ortaya koyuyor...

0 yorum

Dr. Banu Özmen'in "Yaşlanmanın Temel Dinamikleri", telomer ve anti-aging sunumu.

0 yorum

Bireyin algılamış olduğu stres seviyesi son derece kişisel olup yaşlanma süreci üzerinde kişiden kişiye farklı etkiler oluşturabilir.

0 yorum

Merhabalar, bu hafta sizlere 2010 yılında Hollanda'lı bilim insanlarının yayınladıkları kalp hastalıklarında kritik düzeydeki kısa telomerlerin rolü hakkında bir makaleden bazı önemli bölümleri aktarmak istiyoruz.

0 yorum

Asırlık insanlarda (centenarians) yapılan bir karşılaştırma çalışması, yine yaşlanma sürecinde ve sağlık profilinde telomer uzunluğunun önemini ortaya koyuyor.

0 yorum

TA-65 astragallus isimli bir bitkiden yüksek teknoloji ile saflaştırılarak edilen, oldukça nadir bir moleküldür. Yaklaşık 10 kilo bitkiden yanlızca 1 gram TA-65 molekülü elde edilir. Bu TA-65'in fiyatını yakından etkileyen faktörlerden biridir.

0 yorum

Bu hafta size Akdeniz diyeti ile beslenen ve  42-70 yaş aralığındaki 4676 kadın hemşirede telomer uzunluklarının takip edildiği bir çalışmanın sonuçlarını kısaca aktarmak istiyoruz.

0 yorum

UTAH Ünv'den genetikci Richard Cawthon ve ekibi yaptığı bir çalışmada, 60 yaş üstündeki bireylerde kısa telomere sahip bireylerin, uzun telomere sahip bireylere göre kalp hastalıklarından dolayı 3 kat ve enfeksiyon nedeni ile 8 kat daha fazla...

0 yorum

Telomer, kromozomların ucunda yer alan ve DNA'daki genetik bilgiyi koruyan ancak herhangi bir genetik kod içermeyen bölümlerdir. Hücre kendisini her kopyalaması sırasında giderek kısalırlar ve bu hücresel yaşlanmaya neden olur.

0 yorum

Bağışıklık sistemi vücudumuzdaki savunma amaçlı en kritik ve bir o kadar da karmaşık sistemlerden biridir. Özellikle dışarıdan gelen tehlikelere (bakteri, virüs gibi) karşı koruma sağladığı gibi bedenin içinde oluşan kanserli hücreler gibi yapılara karşı da önemli görevleri bulunur.

0 yorum

Covid 19 (Coronavirus) hakkındaki son gelişmeler maalesef, toplumun yaşlı bireylerinin enfeksiyonlara karşı çok daha hassas ve sonuçlarının ölümcül olabileceğine dair bilgilerimizi daha da güçlendirdi. İlerleyen yaşlarda yalnızca cilt, karaciğer, kalp, kas hücrelerimiz değil ayrıca bağışıklık sistemizde kritik görevleri olan hücreler de yaşlanıyor ve bağışıklık sistemi zayıflıyor.

0 yorum

Prof. Dr. Hakan Cangül, "Tıbbi Genetik ve Birey-selleştirilmiş Tıp" alanlarında uzman doktor ve akademisyenlerimizden biri... Hakan Bey, 1991 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra biyokim...

0 yorum

Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 57 (5 Sayfa)